Gdy matura się zbliża, a my się stresujemy nadejściem tym dniem, to z reguły chwytamy w pośpiechu za książki. Najlepszym momentem na przygotowanie się do matury jest kilka tygodni przed maturą i wtedy warto przeczytać kilka książek, które pomogą nam się przygotować do matury.
O maturze w życiu człowieka
Matura to jedno z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. Zanim przystąpisz do matury z Języka polskiego czeka cię sporo przygotowania, czytania i dogłębnego przemyślenia. Jeśli chodzi o książki to najlepiej zwrócić uwagę na lektury pamiętajmy są obowiązkowe.
Lektury jakie będą obowiązkowe na maturze: pomogą zdać ci maturę z polskiego.
- „Lalka” Bolesław Prus
- „Ferdydurke” Witold Gombrowicz
- „Dziady” cz.III „Pan Tadeusz” Adam MIckiewicz
- „Wesele” Stanisław Wyspiański
- „Lament Świętokrzyski” Bogurodzica
- „Wybrane trendy i pieśni Jan Kochanowski
- wiersze Cyprian Kamil Norwid
- „Romantyczność” Adam Mickiewicz
- Juliusz Słowacki Kordian akt I, akt II, akt III sc.5 i 6 Juliusz
- „Potop” Henryk Sienkiewicz
Jeśli w tym roku piszesz maturę, to koniecznie sprawdź na stronie informacyjnej www.ewiadomosci.pl jakie lektury są obowiązkowe na maturze w tym roku. Warto również przed samą maturą włączyć sobie audiobooka, które jest świetnym rozwiązaniem gdy nie mamy czasu na czytanie od początku lektur. Audiobook pomoże ci przypomnieć najważniejsze lektury do matury, gdy czasu mało w ciągu dnia a audiobook to świetne rozwiązanie podczas sprzątania czy jazdy na rowerze jak i również na siłowni.
Biblia – po nią też warto sięgnąć
Kolejna książką, na która zwrócić uwagę i przeczytać to Biblia nawet gdy nie jesteś osobą wierzącą. Biblia jest związana z naszą kulturą i związana z naszą literaturą, którzy z Biblii czerpali inspirację nasi polscy pisarze. Mitologia jest tym co kształtuje naszą kulturę. Mówiliśmy o nich w szkole podstawowej, ale co roku do nich się wraca i warto jak Biblię sobie przeczytać i przypomnieć. Ułatwi to nam również przy np. napisaniu rozprawki na maturze.
Matura jest bardzo ważnym egzaminem, na który młodzi się przygotowują przez cały okres licealny. Dlatego warto sobie przypomnieć lektury jakie nam przerabialiśmy przez cały okres nauczania. Również świetnym sposobem, o którym wspomniałem wyżej to audiobook, którym jest świetnym sposobem gdy nie mamy czasu na czytanie a odsłuchać możemy w każdej czynności, którą wykonujemy.
Warto przeczytać
Nauka języka obcego dla osób starszych – jak zacząć?
Epidemiologia – czym zajmuje się ta nuaka?
Jak gry wpływają na proces uczenia się?