Studiowanie nie jest nam wcale potrzebne, ale czasami się na nie decydujemy. Chcemy zdobyć potrzebną nam wiedzę, zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe albo przedłużamy w ten sposób okres beztroski. Jednak nie każdy odnajdzie się na studiach, a niektórzy nie wyniosą z nich tego, na co pierwotnie liczyli. Czasami lepiej jest odpuścić sobie uczelnię wyższą i poświęcić ten czas na zdobywanie prawdziwego doświadczenia zawodowego.
Czy chcesz się dalej uczyć?
Podstawowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy, kto rozważa pójście na studia. W gruncie rzeczy nie różnią się one specjalnie od szkoły średniej. Dalej musisz się uczyć i nie nabierasz prawdziwego doświadczenia w zawodzie. A studia to kolejne lata twojego życia. Jeśli czujesz, że masz dość siedzenia w ławce i słuchania monotonnego głosu swojego profesora, to być może studia nie są miejscem dla Ciebie. Pamiętaj, że wiedzę możesz zdobywać nie tylko na uczelni, jeśli zależy Ci na doświadczeniu, równie dobrze możesz postawić na kursy z tej dziedziny, z których również będziesz mógł liczyć na papiery, a zajmą Ci one znacznie mniej czasu.
Czy masz szansę dostać się na wymarzony kierunek?
Czasami nie możemy spełnić swoich marzeń, bo nas one przerażają. Jeśli całe życie nie radziliśmy sobie z matematyką, to nie powinniśmy iść na studia inżynierskie. Niestety bardzo wiele osób popełnia ten błąd i zakłada, że jak dostaną się na studia, to już będzie z górki. Tymczasem tam dopiero zacznie się prawdziwe piekło. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z jakąś dziedziną, ale chcesz ją poznać, to lepiej poćwicz teorię i podstawy w swoim zakresie. Na studiach często będzie od Ciebie wymagane, żebyś sam coś dla siebie opracował, a profesorowie niekoniecznie będą podsuwali Ci pomocne materiały czy dyktowali Ci notatki.
Czy w twoim zawodzie jest potrzebne wykształcenie?
Być może już od dłuższego czasu przygotowujesz się do pracy w konkretnym zawodzie. Zastanów się, czy aby rozpocząć swoją karierę, jest Ci potrzebne wyższe wykształcenie. Jeśli tak, to nie ma się nad czym zastanawiać i trzeba aplikować na wybraną uczelnię. Może się jednak zdarzyć, że w twojej niszy nikt nie patrzy na wykształcenie, ale na doświadczenie i referencje. W takim wypadku na lepsze może wyjść Ci praca i przygotowywanie pod wymagania rynkowe. Czasami studia są dla nas stratą czasu, co wychodzi, dopiero kiedy poszukujemy po ich zakończeniu pracy. Dlatego warto poznać rynek przed podjęciem wiążącej decyzji na lata.
Warto przeczytać
Jakie książki warto przeczytać przed maturą?
Nauka języka obcego dla osób starszych – jak zacząć?
Epidemiologia – czym zajmuje się ta nuaka?