Przyjście na świat dziecka to wielka radość i szczęście, ale w rodzicach zawsze budzi się pewien niepokój. Powołaliśmy na świat nowe życie, za które jesteśmy całkowicie odpowiedzialni. Czasy nie są pewne, sytuacja niekoniecznie stabilna, a gospodarska przechodzi coraz liczniejsze załamania. Jak zapewnić dziecku dobry start w dorosłe życie?
Zadbaj o własną emeryturę
To nieco pokrętne, bo myśląc o przyszłości dziecka, powinniśmy najpierw pomyśleć o sobie. Oczywiście teraz jesteśmy młodzi, pełni sił, w najlepszym wieku produkcyjnym, gdy awansujemy i coraz lepiej zarabiamy. Tylko ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie i z czasem będzie nieco gorzej. Pamiętajmy, że na emerytury z ZUS- u raczej nie możemy liczyć, a najgorsze co możemy zrobić naszemu dziecku to bycie dla niego obciążeniem.
Spłać długi
Ponownie, zatroszcz się o siebie. Długi potrafią zdestabilizować sytuację całej rodziny, a aby ich spłata była możliwa, konieczne jest zaangażowanie wszystkich jej członków. Dlatego, jeśli masz długi konsumenckie, pozbądź się ich jak najszybciej. Zyskasz pewność, że nie będziesz musiała szukać oszczędności w domowym budżecie i oszczędzać na dziecku. Podobnie jest z kredytem hipotecznym. Zastanów się, teraz raty nie są wysokie, bo stopy procentowe są niskie, ale nie jest to sytuacja dana nam raz na zawsze. To powód, dla którego zawsze warto nadpłacać swój kredyt hipoteczny.
Przemyśl ubezpieczenie posagowe
To program oszczędnościowy, do którego można przystąpić już w momencie urodzenia dziecka. To zdecydowanie metoda dla tych, którzy mają pewność, że chcą zamrozić swoje pieniądze na nieco dłużej, bo po prostu nie możemy ich wcześniej wypłacić. Z drugiej strony zyskujemy pewność, że w określonym terminie nasze dziecko otrzyma okrągłą sumkę, a w przypadku naszej śmierci pewną kwotę uzupełniającą rentę.
Inwestuj w wykształcenie
Myśląc o inwestowaniu w wykształcenie, zapewne natychmiast przychodzą ci do głowy dodatkowe zajęcia dla dzieci i korepetycje. Tyle tylko, że bardziej chodzi tu o twój własny rozwój i to inwestycję w swoje wykształcenie, powinnaś traktować priorytetowo, bo to twoje kwalifikacje pozwolą ci na dłuższe utrzymanie się na ryku pracy, a co za tym idzie na zapewnienie dziecku środków finansowych na studia.
Odkładaj na koncie oszczędnościowym
Wyznacz sobie cel i systematycznie odkładaj określone kwoty. Na etapie wczesnego dzieciństwa to bardzo proste. Otrzymujesz przecież dofinansowanie od państwa. Pamiętaj, aby nie przejadać całego świadczenia 500 plus, bo ono kończy się, gdy twoje dziecko kończy osiemnaście lat. Tymczasem ta magiczna granica to dopiero początek większych kosztów, związanych ze studiami w innym mieście, kupieniem pierwszego mieszkania czy rozkręceniem własnego biznesu. To powód, dla którego przynajmniej część środków otrzymywanych od państwa trzeba odkładać.
Inwestuj długoterminowo
Jeśli uda ci się odłożyć nieco większe kwoty, przemyśl inwestycje długoterminowe. Pieniądze, które dziecko otrzyma na komunię czy z powodu rodzinnych uroczystości warto rozsądnie lokować. Długoterminowa inwestycja to obligacje lub złoto fizyczne. Monety bulionowe na pewno nie stracą na wartości.
Dbaj o czas, a nie o rzeczy
Najlepsza inwestycja to ulokowanie swojego wolnego czasu i poświęcenie go własnemu dziecku. Zdecydowanie istotniejszy jest czas spęczony na wspólnej zabawie, weekendowy wyjazd czy niezapomniane wakacje niż kolejna zabawka, którą kupujesz, aby wynagrodzić swoją kolejną nieobecność. Wzajemna bliskość zaowocuje zaufaniem, a to zaprocentuje, gdy twoje dziecko wkroczy na ścieżkę nastoletniego buntu.
Warto przeczytać
Jakie książki warto przeczytać przed maturą?
Nauka języka obcego dla osób starszych – jak zacząć?
Epidemiologia – czym zajmuje się ta nuaka?